top of page

İNOVASYON KÜLTÜRÜ NOBELDE!

KÜLTÜR & KÜLTÜR2000 KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ 10 ARALIK 2017 PAZAR GÜNÜ STOCKHOLM' DE "NOBEL ÖDÜL TÖRENİ'NE" KATILDI!

Dünyadaki bilimsel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde yer alarak öğrencilerinin evrensel farkındalığa sahip olmalarını amaçlayan Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji, “Nobel Ödülleri'nin İnsanlık İçin Önemi ve Nobel Haftası Etkinlikleri" kapsamında İsveç Kraliyet Ailesi'nin himayesinde düzenlenen "Nobel Ödül Töreni'ne" katıldı.

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji olarak öğrencilerinin bilime olan ilgilerini artırmayı ve onları bilim tarihine geçen isimlerle buluşturarak bilim kültürlerini ve vizyonlarını geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu hedef doğrultusunda, yaklaşık bir ay sürecek "Nobel Haftası Etkinlikleri" kapsamında 8-11 Aralık tarihlerinde İsveç’in başkenti Stockholm’e giden Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz yoğun bir program ile “Kültür’lü Çağdaştır, Evrenseldir” geleneğini başarıyla temsil ettiler.

8 Aralık Cuma günü Nobel Bilim Müzesi’ni ziyaretin ardından, Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçisi Sayın Hakkı Emre YUNT tarafından kabul edilen öğrenci ve öğretmenlerimiz, büyükelçilik binasında kendisiyle görüşerek bilimsel projelerini paylaştılar. 9 Aralık 2017 Ödül töreninden bir gün önce... Grand Otel'de Nobel organizasyonu tarafından öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için ayrılan salonda, Prof. Dr. Joachim Frank (Columbia Üniversitesi- Nobel Kimya Ödülü ‘17) ve Prof. Dr. Barry Barish (California Institute of Technology -Nobel Fizik Ödülü ‘17) ile biraraya gelen öğrencilerimiz Türkiye’den ilk özel ropörtajı yüz yüze gerçekleştirdiler. Nobelli bilim insanlarının bu süreçteki yolculuklarına dair detayları bizzat kendilerinden dinlediler.

10 Aralık 2017 Ödül törenindeyiz... Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin bir asrı aşkın süredir insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacı ile verdiği, bilim dünyasının en prestijli ödülü olan Nobel Ödülleri Töreni’ne özel davetli olarak kabul edilen öğrencilerimiz, bu büyülü atmosfere tanıklık ettiler.

"Kültür'lü" Çağdaştır! "Kültür'lü" Evrenseldir! Kültür Ailesi olarak öğrencilerimize, çağdaş ve bilimsel bir bakış açısı kazandırmak amacıyla oluşturduğumuz eğitim programımızı kuruluşumuzdan bugüne -58 yıldır- sürdürmekteyiz. Bu doğrultuda Kültür Koleji Fen Lisesi öğrencileri, 2014'te Polonya'da yapılan dünyaca ünlü Nobel fizik yarışması ''First Step to Nobel Prize in Physics" de mansiyon ödülü kazanmıştı.

“Kültür’lü” Öğrenci ve Öğretmenlerimiz, “Nobel Ödülleri'nin İnsanlık İçin Önemi ve Nobel Haftası Etkinlikleri” kapsamında yaşadıkları deneyimlerini tüm yansımaları ile bu hafta okullarımızda Kültür Ailesi’ne aktarmanın yanısıra, İnovasyon Kültürü dergimizin dördüncü sayısında eğitim dünyası ile de paylaşmaya devam ediyor olacaklar.