top of page

İNSANLIK AY’A GERİ DÖNÜYOR


20 Temmuz 1969 tarihinde, binlerce yıldır kendi küçük gezegeninde yaşayan insanlık için çok büyük bir adım atıldı. Kendi gezegenimiz dışında bir yere, uydumuz Ay’a ayak basıldı. Konuyla ilgili yüzlerce spekülasyon yapıladursun; Apollo 11, Ay’daki ilk adımın sahibi Neil Armstrong ve astronot arkadaşlarının, binlerce kişilik ekibin başarısı olarak tarihe geçti. Arsev Eraslan ve İsmail Akbay isimli iki Türk mühendisimiz, Ay’a atılan ilk adımın arkasındaki en büyük kahramanlar arasındaydılar.1930’lu yıllarda “Çok değil yüz yıla kalmaz insanoğlu Ay’a gidecektir” sözüyle ileri görüşlülüğüne bir kere daha hayran kaldığımız Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasını en başarılı şekilde temsil ederek, NASA’nın Apollo 11 projesinde görev almışlardı. Bu önemli uzay görevi sonrası Apollo 11 mürettebatı ve ekibin komutanı Neil Armstrong, başkent Ankara’ya da gelerek Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktılar ve ona saygılarını sundular. Artemis programı ile NASA, 2024 yılına kadar ilk kez bir kadın astronotu ve ekibini Ay yüzeyini keşfetmek için yenilikçi teknolojiler kullanarak Ay’a gönderecek. NASA, ticari ve uluslararası ortaklar ile iş birliği içinde 10 yılın sonunda sürdürülebilir keşifler yapacak. Ardından, Mars’a astronotları göndererek bir sonraki dev sıçramayı yapmak için Ay ve çevresinde öğrenilenleri kullanacak.


NASA, Ay üzerinde ve çevresinde, robotların ve astronotların daha fazla keşif yapmasına ve her zamankinden daha fazla bilim çalışması yürütmesine olanak tanıyan sürdürülebilir unsurlar inşa edecek. Artemis programı ile amaçlananlar

Mars dahil gelecekteki keşifler için gerekli olan yeni teknolojileri, yetenekleri ve iş yaklaşımlarını geliştirmek;


֍ Ay’da stratejik bir mevcudiyet kurmak

֍ Ticari ve uluslararası ortaklıkları geliştirmek

֍ Yeni nesillere ilham vermek


NASA’nın güçlü yeni roketi Uzay Fırlatma Sistemi (SLS), Orion uzay aracındaki astronotları Dünya’dan yaklaşık dört milyon mil uzakta yörüngeye gönderecek. Astronotlar Orion’u Gateway’e kenetleyerek Ay’ın yüzeyine iniş sistemine geçecek. Dünya’ya güvenli bir şekilde dönmeden önce yörüngede bulunan Orion’a dönecekler.


Ayın yörüngesinde bulunan Gateway, Ay’a iniş sistemini bünyesinde barındırıyor. İnsan göndermeden önce, 2021’de başlayan ticari Ay teslimatları ile Ay yüzeyine bir dizi bilimsel ekipman gönderilecek. NASA, derin uzay araştırma sistemlerini test etmek için Ay’ın etrafında iki görev uçuşu gerçekleştirecek. NASA, SLS ve Orion uzay aracını birlikte test etmek için mürettebatsız bir uçuş olan Artemis I’i, ardından mürettebatlı ilk SLS ve Orion test uçuşunu Artemis II’yi gerçekleştirecek. NASA, Artemis III misyonunda 2024 yılında ilk Astronotları Ay’a indirecek ve senede bir bu seferleri tekrarlayacak.


NASA Ay’da Ne Yapacak?

Mars, NASA’nın ufuk hedefi olmaya devam ederken, önce Ay’ın tüm yüzeyini insan ve robotik kaşiflerle keşfetmeye odaklanacak. Ay’ın güney kutbundan başlayarak astronotları yeni yerlere gönderecek. Ay’da yapılacaklar:


֍ Uzun vadeli keşif için gerekli su ve diğer kritik kaynakların bulunması ve kullanılması

֍ Ay’ın gizemlerini araştırıp gezegenimiz ve evren hakkında daha fazla bilgi edinilmesi

֍ Astronotların Dünya’ya sadece 3 gün mesafede başka bir gök cisminin yüzeyinde nasıl yaşanacağını ve çalışacağı

öğrenmesi

֍ Mars’a astronot göndermeden önce ihtiyaç duyduğumuz teknolojileri test etmesi ve çalıştığını kanıtlaması (bu da üç

yıla kadar sürebilir.)


Artemis Adı Nereden Geliyor?

Artemis, Yunan mitolojisinde Apollon’un ikiz kız kardeşi ve Ay tanrıçasıydı. NASA’nın astronotları 2024’te ay yüzeyine döndürme programının adı Artemis olarak seçildi. Ay’a ulaştıklarında astronotlar hiç kimsenin gitmediği bir yere adım atacak: Ay’ın güney kutbu. NASA, bizi uzay tarihine damga vuracak adımları takip etme davetediyor.

Buna hazır mısınız?

Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI
12.jpg
12.SAYI
11.jpg
11.SAYI
10.jpg
10.SAYI
9.jpg
9.SAYI
08.jpg
8.SAYI
kapak07.jpg
7.SAYI
kapak06.jpg
6.SAYI
kapak05.jpg
5.SAYI
kapak04.jpg
4.SAYI
kapak03.jpg
3.SAYI
kapak02.jpg
2.SAYI
01kapak.jpg
1.SAYI
İnovasyon Kültürü Takip Et!

Abone listemize katılın

İnovasyon Kültüründen haberdar olun

E-posta Adresiniz

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon
bottom of page