top of page

4.SAYI


Değerli İnovasyon Kültürü Okurları,

Geride bıraktığımız aylarda bizleri oldukça heyecanlandıran ve gururlandıran en önemli gelişme “Nobel” sahibi bilim insanlarıyla Stockholm’de buluşmamız ve Nobel Ödül Töreni’ne İsveç Kraliyet Ailesi’nin davetlisi olarak katılmamızdı. Nobel ödüllerine layık görülen bilim insanlarıyla gerçekleştirdiğimiz özel röportajlar, Nobel Organizasyonu ve İsveç Kraliyet Ailesi tarafından takdir edilmiş, ödül törenine davetli olarak katılmamızı sağlamıştır. Nobel haftası kapsamında Stockholm’e yaptığımız ziyareti ve Nobel izlenimlerimizi bu sayımızda bulabilirsiniz.

4.sayımız olan mart sayımızda ise hemen hemen her gün karşımıza çıkan “Robotik” konusunu ele alıyoruz. Pek çok yönüyle hayatımıza giren robotiği sizler için analiz ederken önce robotlar üzerinde düşünmeye başladık. Robot denince akla ilk gelen neydi? Bizlerin aklına ilk gelen dünyanın en tanınmış ve sofistike robotu “ASIMO” oldu.

ASIMO ismi aslında bir kısaltma. Açılımı: “Advanced Step in Innovative Mobility”. Dilimize çevrildiğinde ise ‘‘Yenilikçi Harekette İleri Adım!” anlamına geliyor.

İşte bu noktadan sonra bizim için heyecan verici günler başlamış oldu. ASIMO, son 15 yıldır dünyanın gündemindeydi. Her yönüyle ASIMO’yu tanımak ve tanıtmak istedik. Üreticisi HONDA ile iletişime geçtik. Kültür ve Kültür2000 Koleji öğrencileri, HONDA Kuzey Amerika Temsilcisi Eric Mauk ile ASIMO üzerine çok özel bir röportaj gerçekleştirdi. Bunu izleyen günlerde ise ASIMO ile Japonya’da aynı laboratuvarda çalışan İstanbul Kültür Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu Hüseyin Üvet röportajı ile özel haber olarak ele aldığımız ASIMO dosyamızı oluşturduk.

Robotik alanındaki çalışmaları ile Zeynep Karagöz ve Bager Akbay’ın görüşlerine yer verdiğimiz bu sayımızda Avrupa Nükleer Enerji Merkezi CERN’de görev yapan üç Türk mühendis Naim Bora Atlay, Bora Akgün, Özgün Kara ile CERN’de görüştük. Dünyayı değiştirecek gelişmeler üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.