1.Sayı

 

 

Yıl 1979…  Bilgisayarların kişisel kullanım için evlerde ve iş yerlerinde lüks olarak nitelendirildiği, bilgisayar bilgisinin ise iş ilanlarında aranan bir özellik olarak ilk sıralarda yer aldığı yıllar. Geleceğe ilişkin bilim ve teknoloji temelli gelişmeleri aklın sınırlarını zorlayan ve müthiş heyecan verici birer öykü gibi dinlendiği, takip edildiği dönemler. Bilişim, inovasyon, vb. kavramlara gelince… Ne gündelik dilde ne de bilim ve teknoloji terminolojisinde henüz telaffuz dahi edilmiyor.

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde İşletme-İstatistik lisansımı yeni bitirdiğim ve kariyer rotamı çizmeye hazırlandığım yıllardı.  Sofrasında eğitim sohbeti yapılan bir ailede büyümüştüm. Eğitim hizmeti veren bir aile işletmesinin üçüncü kuşak üyesiydim. Bir şekilde eğitimcilikle yolumun bir şekilde kesişeceğini biliyordum. Eğer eğitim kulvarında yer alacaksam ortaya koyacağım bir katma değer olmalıydı. Ardından özel sektörde yazılımcı olarak yaklaşık 5 yıllık bir iş deneyim oldu. Bilişim üzerine aldığım eğitiminin ve kazandığım iş deneyiminin en değerli çıktısı o yıllarda çok da yaygın  olmayan bilgi teknolojileri ve uygulamalarının Kültür Koleji’ne transferi oldu. Bugün ise 21. yüzyıl becerileri önem kazanmış durumda. Bireylerin yaratıcılıkları, inovatif düşünceleri, girişimci uygulamalar dünyaya şekil veriyor. Yeni bir kültür oluşuyor; “İnovasyon Kültürü”. Bu gerçekten hareketle 21. yüzyılın bireyleri için bilim ve teknolojideki gelişmeleri ve “Sen de Yap” kültürünü hazırladığımız bu dergi ile aktarmak için yola çıktık.

 

“İnovasyon Kültürü” dergisi, Kültür’ün bilim ve teknolojiye bakışının bir yansıması, bir özetidir. 30 - 40 yıl önce bilgisayarı almak bir lüks, kullanmak ise bir ayrıcalıktı. Bugün yalnızca teknolojiyi  transfer eden, kullanan değil; teknoloji üzerine düşünen, üreten, geliştiren olmak zamanıdır. Mevcut bilgiyle ve sunulan teknolojik imkânlarla yetinmeyip var olanı insan ve toplum yararına daha iyiye götürmek, geliştirmek için katma değer yaratmak zamanıdır.

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji’nin öğretim kadrosunun yanı sıra bilim ve teknoloji alanında lokomotif isimlerin katkılarıyla hazırlanan “İnovasyon Kültürü” dergisinin zaman içinde bir ilham kaynağı, yetişmekte olan nesiller için bir motivasyon aracı olmasını diliyorum.

 

İlk sayımızın hazırlanmasında emeği geçen bütün değerli isimlere teşekkür ediyor, keyifli bir okuma deneyimi diliyorum.

Facebook' ta paylaş
Twitter' da paylaş
Please reload

Genel Yayın Yönetmeni
Okuma Listesi
Please reload

Etiketleri Ara
İnovasyon Kültürü Takip Et!
  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon

© 2017 İnovasyon Kültürü

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon