top of page

1.Sayı


Yıl 1979… Bilgisayarların kişisel kullanım için evlerde ve iş yerlerinde lüks olarak nitelendirildiği, bilgisayar bilgisinin ise iş ilanlarında aranan bir özellik olarak ilk sıralarda yer aldığı yıllar. Geleceğe ilişkin bilim ve teknoloji temelli gelişmeleri aklın sınırlarını zorlayan ve müthiş heyecan verici birer öykü gibi dinlendiği, takip edildiği dönemler. Bilişim, inovasyon, vb. kavramlara gelince… Ne gündelik dilde ne de bilim ve teknoloji terminolojisinde henüz telaffuz dahi edilmiyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde İşletme-İstatistik lisansımı yeni bitirdiğim ve kariyer rotamı çizmeye hazırlandığım yıllardı. Sofrasında eğitim sohbeti yapılan bir ailede büyümüştüm. Eğitim hizmeti veren bir aile işletmesinin üçüncü kuşak üyesiydim. Bir şekilde eğitimcilikle yolumun bir şekilde kesişeceğini biliyordum. Eğer eğitim kulvarında yer alacaksam ortaya koyacağım bir katma değer olmalıydı. Ardından özel sektörde yazılımcı olarak yaklaşık 5 yıllık bir iş deneyim oldu. Bilişim üzerine aldığım eğitiminin ve kazandığım iş deneyiminin en değerli çıktısı o yıllarda çok da yaygın olmayan bilgi teknolojileri ve uygulamalarının Kültür Koleji’ne transferi oldu. Bugün ise 21. yüzyıl becerileri önem kazanmış durumda. Bireylerin yaratıcılıkları, inovatif düşünceleri, girişimci uygulamalar dünyaya şekil veriyor. Yeni bir kültür oluşuyor; “İnovasyon Kültürü”. Bu gerçekten hareketle 21. yüzyılın bireyleri için bilim ve teknolojideki gelişmeleri ve “Sen de Yap” kültürünü hazırladığımız bu dergi ile aktarmak için yola çıktık.

“İnovasyon Kültürü” dergisi, Kültür’ün bilim ve teknolojiye bakışının bir yansıması, bir özetidir. 30 - 40 yıl önce bilgisayarı almak bir lüks, kullanmak ise bir ayrıcalıktı. Bugün yalnızca teknolojiyi transfer eden, kullanan değil; teknoloji üzerine düşünen, üreten, geliştiren olmak zamanıdır. Mevcut bilgiyle ve sunulan teknolojik imkânlarla yetinmeyip var olanı insan ve toplum yararına daha iyiye götürmek, geliştirmek için katma değer yaratmak zamanıdır.

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji’nin öğretim kadrosunun yanı sıra bilim ve teknoloji alanında lokomotif isimlerin katkılarıyla hazırlanan “İnovasyon Kültürü” dergisinin zaman içinde bir ilham kaynağı, yetişmekte olan nesiller için bir motivasyon aracı olmasını diliyorum.

İlk sayımızın hazırlanmasında emeği geçen bütün değerli isimlere teşekkür ediyor, keyifli bir okuma deneyimi diliyorum.

Comentarios


Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI
12.jpg
12.SAYI
11.jpg
11.SAYI
10.jpg
10.SAYI
9.jpg
9.SAYI
08.jpg
8.SAYI
kapak07.jpg
7.SAYI
kapak06.jpg
6.SAYI
kapak05.jpg
5.SAYI
kapak04.jpg
4.SAYI
kapak03.jpg
3.SAYI
kapak02.jpg
2.SAYI
01kapak.jpg
1.SAYI
İnovasyon Kültürü Takip Et!

Abone listemize katılın

İnovasyon Kültüründen haberdar olun

E-posta Adresiniz

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon
bottom of page