top of page

EVREKA 2019 PROJE BİRİNCİSİ: "AKILLI SU BATARYASI"


21 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri çerçevesinde; İnovasyon Kültürü Yayın Kurulu Öğrencileri Türkiye’nin lise düzeyindeki ilk ön kuluçka merkezi EVREKA’da birinci seçilen Kültür2000 Koleji Anadolu Lisesi Uluslararası Bakalorya Programındaki öğrencimiz Alp Tuna ile görüştüler.


Alp Tuna yapmış olduğu projede su kaynaklarının doğru kullanılmasını hedeflemiş ve hazırladığı inovatif prototip ile EVREKA sürecinde birinci olarak bunu başarmıştır.


Kendini kısaca tanıtır mısın?

Ben Kültür2000 Koleji Anadolu Lisesi Uluslararası Bakalorya Programı’nda 11. Sınıf öğrencisiyim. Proje odaklı çalışmayı ve yeni fikirler üretmekten keyif alıyorum.


İlk ne zaman projeyi yapmaya karar verdin ve bu fikir nereden aklına geldi? Neden su ile ilgili bir proje tasarladın?

Küresel ısınma ve kuraklık sonucu meydana gelen temiz su kaynaklarındaki azalma dünyayı tehdit ederken mevcut temiz su kaynaklarının koruması ve planlı kullanımı konusunda tedbirler alınması gerekmektedir. Bu şekilde boşa giden temiz suyun miktarı kentsel hatta ulusal boyutta düşünülürse su kaybının ciddi boyutlarda olduğu bir gerçektir. Bu nedenlerden dolayı su tasarrufunu sağlamak için bu projeyi oluşturmaya karar verdim. İnsanlarda farkındalık yaratmak, kullanıcının ne kadar su kullandığını görmesi ve fark etmesi adına özel bir akıllı su bataryası geliştirdim. Bu projeyi yapma fikri, son zamanlarda gündemde olan su kirliliği sorunundan ortaya çıktı. Su kirliliği sorununa bir çözüm getirmeyi uzun süredir düşünüyordum fakat gerekli şartların sağlanamamasından dolayı çalışmalara başlayamamıştım. Evreka Ön Kuluçka Merkezimizin sağladığı destekler sayesinde projem için uygun bir ortam oluştu ve projemi hayata geçirebildim.

Evreka Ön Kuluçka Merkezinin “Çevre Kirliliği” temasıyla Akıllı Su Bataryası’nın ortak noktaları nelerdir?

Akıllı Su Bataryası, çevre kirliliğinin bir alt dalı olan “Su Kirliliği”ne dikkat çekmek için tasarlandı. Bu bakımdan proje, Evreka Ön Kuluçka Merkezinin hedefleriyle uyuşmaktadır.

Projenin çalışma aşamasında kimlerden yardım aldın?

Fikir aşamasına getirdiğim projemi okulumuzun laboratuvarında ve inovasyon merkezinde hayata geçirdim. Yaptığım araştırmalar sonucunda gerekli olanbütün bilgilere ulaşarak düzenek üzerinde çalışmaya başladım. Okulumuz, EVREKA süreçlerinde fikrimizin projeye dönüşmesi için mentorlarla buluşmamızı sağladı. Mentorlarla yaptığımız odak görüşmeler, çalışmamızda bize yol gösterici oldu. Bunun ardından, bilim merkezi sorumlumuz ve öğretmenlerimle tasarlamış olduğum projenin ilk adımlarını attım. Tasarımı hayata geçirmek için gereken yazılımı inovasyon merkezimizde oluşturdum ve deneysel çalışmalarıma başladım.

“Akıllı Su Bataryası” projeni bize anlatabilir misin?

Projede hedeflediğim amaç doğrultusunda su kullanımının yüksek bir seviyede olmasını engellemek için su akışını belirli bir süre sonunda kesecek bir su bataryası ile görsel bir etki oluşturacak LED ekran ile bir düzenek tasarladım. Akıllı su bataryasında yazılım kullanarak görsel ögeleri LED ekranına aktardım. Bu sistemin bir LED ekrana bağlanması sonucunda, su tasarrufu sağlamasının yanında görsel tasarımlar ile dikkat çekici bir özellik kazanmış oldu. Böylece çocukların ve yetişkin bireylerin de dikkatini çekerek bütün insanlara hitap eden bir sistem haline geldi. Ayrıca LED ekranındaki görseller, kullanıcının kullandığı su miktarına göre bir dönüt vermesi, kullanıcıya ilerideki kullanımlarında ne

kadar su kullanacağı hakkında yol gösterici olacaktır. Tasarladığım düzenek ile projenin hedefleri arasında bulunan su kaynaklarının korunması sağlanacaktır. Bu sistemde, sabunun uygun miktarda tüketilmesini sağlayan sensörler de kullandım. Böylece su sarfiyatının yanında sıvı sabunun doğru kullanılma miktarları da bataryaya entegre

edilmiş oldu. Akıllı Su Bataryası’nın yapım aşamalarında yazılım ve teknolojik tasarım tekniklerinden yararlandım.

Projenin yapım aşamasında karşılaştığın zorluklar nelerdir?

Projenin kodlama aşamasında yaptığım ilk denemelerde bazı sıkıntılar yaşadım fakat son yaptığım düzeltmelerle sistem çalışmaya başladı. Sistemin yazılım süreci oldukça uzun zaman aldı. Aynı zamanda sistemi yazılıma entegre etme sürecinde de bazı sıkıntılarla karşılaştım.

Projeni geliştirerek bir üst seviyeye taşımayı düşünüyor musun?

Evet. Sistem şu anda, sadece görsel komutlarla çalışıyor fakat sonraki aşamalarda görsel komutların yanına bir de sesli komutları eklemeyi düşünüyorum. Bu şekilde sistemi daha işlevsel ve ilgi çekici bir hale getirmeyi hedefliyorum.

Arkadaşlarına proje çalışmaları ile ilgili ne gibi tavsiyelerde bulunursun?

Proje yaparak kendilerini geliştirebileceklerini düşünüyorum. Kendi ilgi alanlarına yönelik, kendilerini geliştirmek istedikleri alanlarda proje seçmelerini tavsiye ediyorum. Bu tür çalışmalara dahil olmaları, kendilerine olan güvenlerini arttıracağı için gelecekte onlar, daha başarılı ve çevre sorunlarına daha duyarlı bireyler olacaklardır. Dünyamızı yeni

ve daha güzel projelerle koruyalım.

Comentarios


Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI
12.jpg
12.SAYI
11.jpg
11.SAYI
10.jpg
10.SAYI
9.jpg
9.SAYI
08.jpg
8.SAYI
kapak07.jpg
7.SAYI
kapak06.jpg
6.SAYI
kapak05.jpg
5.SAYI
kapak04.jpg
4.SAYI
kapak03.jpg
3.SAYI
kapak02.jpg
2.SAYI
01kapak.jpg
1.SAYI
İnovasyon Kültürü Takip Et!

Abone listemize katılın

İnovasyon Kültüründen haberdar olun

E-posta Adresiniz

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon
bottom of page