top of page

2022 YILININ EN İNOVATİFLERİ

Değerli İnovasyon Kültür’ü Okuyucuları, 2022 yılında çıkan yeni teknolojiler, keşifler ve hayatımıza giren bazı yenilikleri sizler için listeledik.
Robotik Arkadaş ElliQ:


Pandemi, dünya üzerindeki birçok sorunun çok daha fazla belirginleşmesini ve fark edilmesini sağladı. Bu dönemde gelen yasaklar nedeniyle sevdiklerimizin ve bakım ihtiyacı olan yaşlılarımızın yanında olamadık. Fakat yaşı ilerlemiş ya da destek ihtiyacı olan kişilerin bu dönemdeki tek başınalığı, girişimcilere ilham oldu ve ElliQ gibi bir ürünün çıkmasını sağladı. ElliQ, sesle çalışan ve yapay zeka destekli kişisel bir yardımcı. Refakat ettiği kişilerin sağlık durumuyla ilgili gelişmeleri not edebiliyor, acil durumlarda sağlık ekiplerine haber verebiliyor. Ayrıca bu ürün sadece bir destekçi değil, aynı zamanda “havadan sudan” sohbet edebileceğiniz bir arkadaş.Hasarsız Bir Saç Kurutma Deneyimi

Saç kurutma makinelerinin verdiği yüksek ısı nedeniyle saç tellerimize ve saç derimize zarar verdiği biliniyor. Zuvi Halo, bu durumun önüne geçmek için farklı bir teknoloji hayal etti ve ısının düşük olduğu bir mekanizma geliştirdi. Halo, ürettiği bu tasarımda güneşin yağmur suyunu buharlaştırma şeklini taklit etti. Ayrıca kızılötesi teknoloji ile çalışan kurutma makinesi, %60’a kadar daha az enerji kullanıyor ve saçlarımızı korumanın yanında doğa dostu olmayı hedefliyor.


Metaverse Evreninde Meditasyona Ne Dersiniz?
Hem Metaverse hem meditasyon, bizce son dönemin en popüler kavramlarından. Peki, gerçek hayatta yaptığınız meditasyonu sanal evrende nasıl yapacağınızı düşündünüz mü hiç? Nik Popli’nin geliştirdiği TRIPP isimli platform, bunu dert edenlere çözüm sunacak gibi duruyor. Platform, sanal evrende nefes egzersizi ve meditasyon deneyimine hazır olanlar için sürükleyici bir yolculuk sunmayı amaçlıyor. Amazon ve Qualcomm’dan yatırım alan bu platform sayesinde hem rengarenk bir evrende yolculuğa çıkabilir hem de bunu oturduğunuz yerden gerçekleştirebilirsiniz.
ColorsonicDünyanın ilk elde taşınan saç boya cihazı Colorsonic, saç boyasını istediğiniz yerde kolay ve eşit şekilde uygulamanızı sağlıyor.Tüketicilerin evde yaşadığı saç boyama işleminin zorluklarına çözüm sunmak ve ihtiyaçlara cevap vermek için geliştirilen Colorsonic cihazı, saç rengi oluştururken belirli miktarda geliştirici ve formülü birleştirmek için özel bir karıştırıcı mekanizması kullanıyor. Cihaz, daha sonra doğru miktarda saç boyasını, saç üzerinde eşit olarak dağıtmak için zikzak bir desende hareket ederken salınan bir başlık yardımıyla saça uyguluyor.
NVIDIA Instant NeRF Teknolojisi


İki boyutlu bir görüntüyü üç boyutlu bir görsele dönüştürebilen NVIDIA Instant NeRF teknolojisini 2022’nin en iyi buluşu olarak adlandırılıyor. Neural Radiance Fields (NeRF), 2B görüntülerden 3B görüntüler veya sahneler üretebilen sinir ağlarıdır. Model, uzaysal konumlama (spatial location) ve hacimsel görselleştirme (volumetric rendering) kullanarak, görselin 3B halini oluşturmak için görüntülerde yer alan kamera pozunu kullanır.
Oura Yüzük


Sağlık ve tıbbi istatistikleri izleyen bu yüzük aynı zamanda uyku takip cihazı olarak da kullanılabiliyor. Yüzük ile sağlığınızı yakından takip edebilir ve iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Oppo Air GlassHava gözlüğü olarak da çevrilebilen bu teknolojide kullanıcı başka bir ekrana dönmesine gerek kalmadan istediği bilgilere erişebiliyor. Kendi başına takılabilen veya mıknatıs ile gözlüğe entegre edilebilen bu teknoloji canlı ve keskin görüntüler sunmak için görüş kalitesini de yükseltiyor. Aynı zamanda hava durumu gibi pek çok bilgiye de erişebilirsiniz.Muzen CyberShell Hoparlör


Siber çağ ses yeniliği olan CyberShell Hoparlör sanal gerçeklik için özel donanımlara sahiptir. Bas, hoparlör sistemi ve stereo ile benzersiz bir deneyim sunar. Aynı zamanda gerçekçi ses efektlerini canlı şekilde duymayı sağlıyor.

Kablosuz Giyilebilir FareParmak faresi olarak bilinen bu teknoloji telefon, bilgisayar ve diğer akıllı cihazlarda kullanılabiliyor. Hareketleri hızlıca algılayan parmak faresi uzaktan kumanda olarak da kullanılabiliyor.


Hoverpen 2.0Kullanışlılık ve sihir arasında yer alan bu tükenmez kalem 23,5 derecelik bir açıyla havada duruyor.


LARQ Bottle FilteredBu portatif su şişesi, içici yudumlarken, kurşun ve diğer ağır metalleri ve kanserle bağlantılı bazı metalleri temizleyerek filtreliyor.
CometeerKahveyi standart bir fincandan 10 kat daha güçlü demleyen, ardından aylarca en yüksek tadı korumak için flaşla sıvı nitrojenle donduran, türünün ilk örneği bir kahve kapsülü.

Comments


Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI
12.jpg
12.SAYI
11.jpg
11.SAYI
10.jpg
10.SAYI
9.jpg
9.SAYI
08.jpg
8.SAYI
kapak07.jpg
7.SAYI
kapak06.jpg
6.SAYI
kapak05.jpg
5.SAYI
kapak04.jpg
4.SAYI
kapak03.jpg
3.SAYI
kapak02.jpg
2.SAYI
01kapak.jpg
1.SAYI
İnovasyon Kültürü Takip Et!

Abone listemize katılın

İnovasyon Kültüründen haberdar olun

E-posta Adresiniz

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon
bottom of page