top of page

2022 YILININ EN İNOVATİFLERİ

Değerli İnovasyon Kültür’ü Okuyucuları, 2022 yılında çıkan yeni teknolojiler, keşifler ve hayatımıza giren bazı yenilikleri sizler için listeledik.
Robotik Arkadaş ElliQ:


Pandemi, dünya üzerindeki birçok sorunun çok daha fazla belirginleşmesini ve fark edilmesini sağladı. Bu dönemde gelen yasaklar nedeniyle sevdiklerimizin ve bakım ihtiyacı olan yaşlılarımızın yanında olamadık. Fakat yaşı ilerlemiş ya da destek ihtiyacı olan kişilerin bu dönemdeki tek başınalığı, girişimcilere ilham oldu ve ElliQ gibi bir ürünün çıkmasını sağladı. ElliQ, sesle çalışan ve yapay zeka destekli kişisel bir yardımcı. Refakat ettiği kişilerin sağlık durumuyla ilgili gelişmeleri not edebiliyor, acil durumlarda sağlık ekiplerine haber verebiliyor. Ayrıca bu ürün sadece bir destekçi değil, aynı zamanda “havadan sudan” sohbet edebileceğiniz bir arkadaş.Hasarsız Bir Saç Kurutma Deneyimi

Saç kurutma makinelerinin verdiği yüksek ısı nedeniyle saç tellerimize ve saç derimize zarar verdiği biliniyor. Zuvi Halo, bu durumun önüne geçmek için farklı bir teknoloji hayal etti ve ısının düşük olduğu bir mekanizma geliştirdi. Halo, ürettiği bu tasarımda güneşin yağmur suyunu buharlaştırma şeklini taklit etti. Ayrıca kızılötesi teknoloji ile çalışan kurutma makinesi, %60’a kadar daha az enerji kullanıyor ve saçlarımızı korumanın yanında doğa dostu olmayı hedefliyor.

Metaverse Evreninde Meditasyona Ne Dersiniz?