top of page

Çevre Dostu Otomobil Devrimi

İstanbul gibi doğal kaynakları azalan, nüfusu hızla artan büyük şehirlerde sınırlı doğal kaynakları en çok tüketen ve çevreyi en çok kirleten unsurların başında otomobiller geliyor. İstanbul’ da her geçen gün binlerce yeni araç trafiğe katılıyor. Bu araçların çoğunda bulunan içten yanmalı motorlar, ham petrolü dizel veya benzin olarak tüketiyor. Bu yakıtların tüketilmesi çevre kirliliği, gürültü ve maliyet açısından hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor.

Kısıtlı petrol rezervleri ve çevreye olumsuz etkilerinden bağımsız petrol tüketen araçlara alternatif elektrikli araç üretimi 1835 yılına kadar dayanmaktadır. İlk elektrikli araç Prof. Stratingh tarafından 1835 yılında Hollanda’ da üretilmiştir. 1838’de Robert Davinson elektrikli lokomotifi üretmiştir. 1882’ de Siemens elektrikli troleybüsü Berlin’ de üretmiştir. İlk hibrit motor Mixt Wagen, 1903 yılında Ferninand Porche tarafından yapılmıştır.

1882’ de Siemens tarafından üretilen elektrikli troleybüs, Berlin.

Henry Ford 1912 yılında petrol tüketen içten yanmalı motoru icat edip, ilk seri otomobil üretimine başladığından beri, yüksek maliyeti ve düşük hızı yüzünden elektrikli araçların seri üretimi maalesef günümüze kadar yapılamadı.

Artık günümüz teknolojisi sayesinde petrol tüketen araçlarla rekabet edebilen hatta daha üstün elektrikli araçlar üretilebiliyor. Çoğu devlet, elektrikli otomobil kullanımının artması için üreticilere vergi indirimi gibi destekler vermektedir. Gelecekte petrol tüketen araçların yerini tümü elektrikli araçlar, hibrit elektrikli araçlar ve ya yakıt pilli araçlar alacaktır. Çünkü elektrikli araçlar petrol tüketen araçlara göre daha çevreci, daha sessiz ve daha düşük maliyetli.

Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI
12.jpg
12.SAYI
11.jpg
11.SAYI
10.jpg
10.SAYI
9.jpg
9.SAYI
08.jpg
8.SAYI
kapak07.jpg
7.SAYI
kapak06.jpg
6.SAYI
kapak05.jpg
5.SAYI
kapak04.jpg
4.SAYI
kapak03.jpg
3.SAYI
kapak02.jpg
2.SAYI
01kapak.jpg
1.SAYI
İnovasyon Kültürü Takip Et!

Abone listemize katılın

İnovasyon Kültüründen haberdar olun

E-posta Adresiniz

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon
bottom of page