top of page

GREENBOX TEKNOLOJİSİ


Arkasında yeşil renkten perdeler bulunan, iki farklı görüntüyü birbirinin üstünde kullanma imkânı sunan, crhome key(kilit key) tekniğin kullanıldığı bir teknolojidir. Bu teknik ilk defa 1940 yılında Larry Butler’in Bağdat Hırsızı (The Thief of Bagdad) filminde kullanılmıştı. İncelendiğinde neredeyse 80 yıllık bir geçmişi olduğunu görüyoruz. Tarihi gelişimine bakıldığında geldiği nokta oldukça etkileyicidir. Bu güne baktığımızda neredeyse tüm aksiyon filmleri ve reklam sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Neden yeşil renk perde kullanılır?

Yeşil rengin kullanım nedeni insan vücudunda bulunmamasıdır. Başka bir özelliği ise diğer renklere göre daha çabuk ayırt edilebilmesidir. Çekim yaptıktan sonra arkaplandaki yeşil rengi atarak yerine istenilen resim veya video konulur. Bu sayede bir anda kendinizi bir videonun ya da bir resmin içinde bulabilirsiniz. Bu teknik sayesinde oldukça zor olan sahneler kolay şekilde çekilmeye başlanmıştır. Örneğin fantastik filmlerin ve reklam filmlerinin bu denli kolay çekilmesinin en önemli sebeplerinden biri GreenBox teknolojisidir. Tabi ki tek katkısı da bununla sınırlı değildir. GreenBox ile çekim yapmak için dünyanın herhangi bir yerine gitmeniz gerekebilir bu da maliyet ve zaman kaybı olacaktır. Aynı zamanda çekim anında yaşanabilecek tehlikelere karşı önlem alabilir ve dünyayı ayağınıza getirebilirsiniz.

GreenBox Çekimi Yapabilmek İçin Minimum Gereksinimler Nelerdir?

En az 5 x 5 m Alan

Yeşil Perde

Kamera(HD)

Işık Sistemi

Video Tasarım ve Prodüksiyon Yazılımı (Edius Pro, Premier Pro, After Effects vs..)

GreenBox’ ta Çekim Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çekim yapmak kolay bir iş değildir. Gerekli materyallere ihtiyacınız olacaktır. Bunları yukarda sıralamıştık. Belirtilen araçlardan herhangi birinin eksik ve bozuk olması problem yaşamanıza neden olacaktır.

Çekim yapmaya başlamadan önce çekim alanındaki ışığın şiddeti ve geliş açısı ayarlanmalıdır. Bu ayarlamaların yapılmaması durumunda perdede oluşabilecek herhangi bir gölge teknik anlamda videoda pürüzlere yol açar. Bu yüzden çekime başlamadan önce ışık ayarlarının yapılması gerekir. Bir diğer hususta alınacak olan ışıkların ayarlanabilir(dimmer) olmasına dikkat etmeliyiz. Diğer bir husus ise çekim alanının en az 5 x 5 metre (25m2) olmasıdır. Daha küçük alanlarda boydan çekmek oldukça zordur. İhtiyaç duyulan bir diğer ekipman ise yeşil perdedir. Perdeyi alırken boyutunun 150 cm(en) ve 500 cm(boy) olmasına dikkat edilmelidir. En önemli ekipmanlardan biri ise kameradır. Kameranın kaliteli görüntü alması oldukça önemlidir. Kaliteli görüntü üzerinde çalışmak oldukça kolaylık sağlar. Ve son olarak kullanacağımız kurgu aracını iyi seçmeliyiz.

Peki nedir bu kurgu araçları?

GreenBox çekimlerini kurgulamak için bazı programlara ihtiyaç duyulmaktadır. Sizin için en çok kullanılan kurgu programlarını araştırdık.

Premier Pro

After Effects

Edius

Avid

Vegas

Final Cut

GREENBOX TEKNOLOJİSİNİN KULLANILDIĞI FİLMLER

Game of Thrones

Kaptan Amerika

Pi’nin Yaşamı

Günümüz film ve reklam piyasasında GreenBox teknolojisinde çok yaygın olarak kullanıldığından bahsetmiştik. Sizler için dünyaca ünlü film ve dizilerin yer aldığı bir liste oluşturduk.

 1. Game of Thrones

 2. Captain Amerika: The First Avenger / İlk Yenilmez: Kaptan Amerika

 3. The Amazing Spider-Man 2 (Örümcek Adam)

 4. Dark Knight Rises / Kara Şövalye Yükseliyor

 5. Avengers / Yenilmezler

 6. Captain Amerika: The First Avenger / İlk Yenilmez: Kaptan Amerika

 7. Life of Pi / Pi’nin Yaşamı

 8. The Hobbit

 9. 300 Spartalı

 10. Alice in Wonderland / Alice Harikalar Diyarında

Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI
12.jpg
12.SAYI
11.jpg
11.SAYI
10.jpg
10.SAYI
9.jpg
9.SAYI
08.jpg
8.SAYI
kapak07.jpg
7.SAYI
kapak06.jpg
6.SAYI
kapak05.jpg
5.SAYI
kapak04.jpg
4.SAYI
kapak03.jpg
3.SAYI
kapak02.jpg
2.SAYI
01kapak.jpg
1.SAYI
İnovasyon Kültürü Takip Et!

Abone listemize katılın

İnovasyon Kültüründen haberdar olun

E-posta Adresiniz

 • Facebook Basic Black
 • Twitter Basic Black
 • Black Instagram Icon
bottom of page