top of page

Adobe Flash Professional

Adobe Flash bir çeşit animasyon programı olarak adlandırılabilir. Günümüzde birçok web sitesinde görselliği artırıcı rol oynamaktadır. Hareketli siteler oluşturulabildiği gibi çeşitli alanlarda eğlenceli animasyonlar da hazırlanabilmektedir. Bu yazımızda nesneleri hareket ettirerek basit bir animasyon oluşturmayı öğreneceğiz. Adobe Flash Professional programına Adobe sayfasından indirerek veya programı satın alarak sahip olabilirsiniz. Dilerseniz programın arayüzünü tanıyalım.

Programı ilk açtığımızda karşımıza bu ekran çıkacaktır. Eğer daha önceden oluşturduğunuz ve düzenlemek istediğiniz bir proje var ise sol alt kısımda bulunan “Open” seçeneğinden dosyanıza ulaşabilirsiniz. Biz yeni bir proje oluşturacağımız için ok ile gösterilen seçeneğe tıklıyoruz.

Yukarıda bulunan ekran karşımıza geldiğinde projemizi oluşturacağımız sayfamıza ulaştık demektir. Resim 2’de sayfamızdaki bölümler tanımlanmıştır. Ekranımızda projemizin görselinin bulunacağı bir adet sahnemiz bulunmaktadır. Üst kısmında animasyonumuzu hazırlarken nesnelerimizin bulunacağı katmanlar ve her bir katmana ait zaman çizelgesi bulunmaktadır. Sol kısımda ise animasyonumuz için gerekli olan araçlar bulunmaktadır. Gerekli kısımları öğrendiğimize göre basit bir animasyon hazırlayabiliriz.

Zıplayan Top Animasyonu

Projemiz iki katmandan oluşacak. Birincisi sabit değişmeyecek olan katman ikincisi ise topumuzun hareket edeceği katman. İlk olarak birinci katmanda sahnemizi hazırlayarak işe başlayabiliriz. Sağ kısımda bulunan “Stage” yazısının yanındaki kutudan sahnenin rengini seçebilirsiniz (resimde mavi olarak gösterilen alan). Daha sonra topun aşağıya düştüğünde çarpacağı bir zemin oluşturacağız. Bunun için sol kısımdaki araçları kullanacağız. Araçlar panelinde üstteki ok ile gösterilen dikdörtgen çizim aracını alıyoruz (rengini alt kısımda ok ile gösterilen yerden değiştirebilirsiniz). Resim 3’te yeşil renkle gösterilen şekilde bir dikdörtgen çiziyoruz ve ilk katmanda işimiz bitiyor.

Daha sonra Resim 4’te ok ile gösterilen butondan ikinci katmanı ekliyoruz. Layer yazılarının üzerine çift tıklayarak birinci katmana zemin, ikinci katmana top yazıyoruz ki katmanları birbirine karıştırmayalım.

Top katmanını seçiyoruz. Az önce dikdörtgen çizdiğimiz aracın kenarındaki ufak siyah oka tıklıyoruz ve oval seçeneğini seçiyoruz. Daha sonra sahnemize resimdeki gibi bir top çiziyoruz.

Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI
12.jpg
12.SAYI
11.jpg
11.SAYI
10.jpg
10.SAYI
9.jpg
9.SAYI
08.jpg
8.SAYI
kapak07.jpg
7.SAYI
kapak06.jpg
6.SAYI
kapak05.jpg
5.SAYI
kapak04.jpg
4.SAYI
kapak03.jpg
3.SAYI
kapak02.jpg
2.SAYI
01kapak.jpg
1.SAYI
İnovasyon Kültürü Takip Et!

Abone listemize katılın

İnovasyon Kültüründen haberdar olun

E-posta Adresiniz

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon
bottom of page