top of page

Nesnelerin İnterneti - IoT

Sabah uyanma saatinizi sisteme girdiniz, yaşam ve sağlık bilgilerinize göre sistem akşam yatma saatinizi ayarladı, siz farkında olmadan evinizdeki ışıklar yatma saatine yakın loşlaşmaya başladı, buzdolabınız gürültü yapan tüm mekanizmalarını durdurdu, müzik çalarınız hafif bir müzik çalmaya başladı, yatma vaktine doğru siz hissetmeden uykunuz geldi. Uyku kalitenizi artırmak için sleepsense sensörleri devreye girdi ve oda sıcaklığı, havalandırma gibi unsurlar ayarlandı. Sabah uyandınız, mutfakta kahveniz hazır, telefonunuzda iş yerine gitmek için alternatif rotalar oluşturulmuş durumda, evinizden çıktınız. Arabanız evinizden çıktığınızı biliyor koltuğunuzu ısıttı, navigasyonu ayarladı, arabanıza bindiniz, işe doğru gidiyorsunuz. Radyo da sosyal medya üzerinden alınan bilgilerinizle derlenmiş müzikler, haberler otomatik olarak açıldı, reklamlar bile size uygun. İş yerinize geldiniz tabletinizde üretim makinalarından birinde teknik sorun algılandığını gördünüz, sorunu gider komutu verdiniz ve makine sorunu çözüldü bilgisi geldi. Bu örnekte bulunan tüm teknolojiler hazır hatta kullanılmakta. Gizlilik ve müşteri adaptasyonu gibi sorunlar çözümlendiğinde bu teknoloji IoT (Nesnelerin İnterneti) hayatımıza hızlıca girecektir.

Nesnelerin İnterneti nedir?

Fiziksel nesnelerin (Giyilebilir ya da bilindik Elektronik cihazlar) birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır.

Bu iletişim ağındaki tüm nesneler, üzerindeki benzersiz kimlikleri sayesinde, internet üzerinden birlikte çalışabilmektedir. Bu sayede tüm nesnelerin ilettiği verilerden daha anlamlı ve büyük veriler elde edilmektedir.

Günlük kullandığımız nesnelerin birbirleriyle internet üzerinden bilgi alıp göndermesi olarak da tanımlanabilir.

Nesnelerin İnterneti şu an icra edilen birçok mesleği elektronik cihazlara teslim edecek, ancak şu an adını bile bilmediğimiz birçok mesleği de hayata geçirecektir. Örnek verecek olursak Üretim hattında cihaz kontrolü yapan bir personele ihtiyaç kalmayacak ancak IoT Manager, designer gibi bu sistemi kurgulayan kişilere yeni iş pozisyonları açılacaktır.

Nesnelerin İnternetinin sanayide çok hızlı geçiş sağlayacağını ancak kullanıcı açısından alışma sürecinin biraz sancılı ilerleyeceğini düşünüyorum. Çünkü IoT sisteminin merkezine yaşantımızı ve alışkanlıklarımızı, açıkça tüm kişisel bilgilerimizi koyarsak sistem ancak o zaman yüksek performanslı bir hizmet verecektir.

Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI
12.jpg
12.SAYI
11.jpg
11.SAYI
10.jpg
10.SAYI
9.jpg
9.SAYI
08.jpg
8.SAYI
kapak07.jpg
7.SAYI
kapak06.jpg
6.SAYI
kapak05.jpg
5.SAYI
kapak04.jpg
4.SAYI
kapak03.jpg
3.SAYI
kapak02.jpg
2.SAYI
01kapak.jpg
1.SAYI
İnovasyon Kültürü Takip Et!

Abone listemize katılın

İnovasyon Kültüründen haberdar olun

E-posta Adresiniz

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon
bottom of page