top of page

UYDU GÖRÜNTÜLERİ İLE COVİD-19 SALGINININ BAŞLANGICI TESPİT EDİLMİŞ OLABİLİR


Harvard ve Boston Üniversitesi akademisyenlerinin yapmış olduğu ilginç araştırmayı anlatmadan önce araştırmaya konu olan uydulardan kısaca bahsedelim. Günümüzde çeşitli amaçlarla uzaya fırlatılan ve Dünya yörüngesinde dolanan yaklaşık 3000 civarında uydu bulunmaktadır. Yanlış duymadınız, 3000 uydu! Bu uydulardan hava tahmini, maden yataklarının tespiti, tarım arazilerinin durumu, güvenlik, haberleşme, gözlem ve haritacılık gibi birçok farklı alanlarda yararlanılmaktadır.


Peki, bunu uzaydaki bir uydudan nasıl yapıyorlar?

İşte araştırmacılar uydu görüntülerini burada çok akıllıca kullanıyorlar. Hastalığın ortaya çıktığı bölgelerdeki hastanelerin araç trafiğine bakıyorlar ve geçmiş günlere hatta aylara göre araç trafiğindeki artışı araştırıyorlar. Çok akıllıca!


Daha önce bu yöntemi kullanarak Şili, Arjantin ve Meksika’daki hastane otopark kullanımını izleyerek dolaylı yoldan hastalık aktivitesini ölçmüşler ve yöntemi doğrulamışlar. Bu nedenle aynı yöntemi Covid-19’ un yayıldığı Wuhan bölgesindeki hastanelerde de denemeye ve hastalığın nasıl yayıldığını araştırmaya karar vermişler. Bunun gibi verilerden yola çıkan araştırma ekibi salgının Wuhan’da Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirilen 31 Aralık 2019’dan çok daha önce başlamış olabileceğini söylüyor. Ancak ekip yine de bu trafik artışına neden olan hastalığın Covid-19 virüsü olduğundan %100 emin olamayacaklarını da belirtiyor.


Комментарии


Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI
12.jpg
12.SAYI
11.jpg
11.SAYI
10.jpg
10.SAYI
9.jpg
9.SAYI
08.jpg
8.SAYI
kapak07.jpg
7.SAYI
kapak06.jpg
6.SAYI
kapak05.jpg
5.SAYI
kapak04.jpg
4.SAYI
kapak03.jpg
3.SAYI
kapak02.jpg
2.SAYI
01kapak.jpg
1.SAYI
İnovasyon Kültürü Takip Et!

Abone listemize katılın

İnovasyon Kültüründen haberdar olun

E-posta Adresiniz

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon
bottom of page