top of page

Morten Mendal Röportajı


Son 3 yıldır Dünya Gündeminde olan Covid 19 Pandemi Süreci ile birlikte bir hastalık ortaya çıktığında hızla dünyanın sorunu haline geldiğini ve bu süreçte aşı veya ilaç üretimi gibi acil ortak çözümlerin olduğunu gördük. Geliştirdiğiniz Click Kimyası yapısı ileride bu gibi durumlarda kullanılabilir mi? Nasıl katkıda bulunabilir?
Bildiğim kadarıyla şu anda aşı geliştirmede böyle bir kullanım yok. Bununla birlikte, seçici azid etiketlemesi ve SPARC Click reaksiyonu kullanılarak, patojenleri veya kanser hücrelerini immün aktif bileşenlerle işaretlemek mümkün olmalıdır. Bu strateji, bunların eksik olduğu yerlerde bağışıklık tepkileri sağlayabilir. Ancak bu, gelecek nesil kimyagerler için bir proje olacaktır.

Kimyada Nobel Ödülü, azid ve alkin molekülleri üzerinde yapılan çalışmalara verildi. Fakat click kimyası başka hangi moleküllere uygulanabilir?


Mevcut click kriterlerini karşılayan en az 4 gerçek click reaksiyonumuz var ve önümüzdeki yıllarda çok daha fazlasının olması beklenebilir. Bunlar orijinal CuAAC reaksiyonu, tetrazin - Diels Alder reaksiyonu, SPARC tipi reaksiyonlar ve daha yakın zamanda aril florürlerle SnAr reaksiyonlarıdır. Bu click tepkilerinin her birinin kendine özgü yapıları vardır ve önümüzdeki yıllarda yeni yararlı click tepkimelerinin sayısının artmasını bekliyoruz. Sorunlardan biri aslında click olarak iddia edilen ancak gerçekte olmayan bu reaksiyonları filtrelemektir. Tecrübelerime göre, bu tür click olmayan tepkimeler karmaşık bir araştırma programında araştırılırsa çok fazla zaman ve çaba kaybedilebilir.