MİLLİ YER GÖZLEM UYDUMUZUN SON MONTAJI YAPILDI


18 Aralık 2012 tarihinde Göktürk-2 uydumuzun fırlatılması ile tasarımı, analizi, yazılımı, entegrasyonu

ve testlerini kendi kaynakları ile gerçekleştiren, yüksek çözünürlüklü gözetleme yapabilen keşif ve gözetleme uydusuna sahip ülkelerden biri olmuştuk.


Göktürk-2 ile uzaydan görüntüleme alanında bir güce sahip olan Türkiye, yeni gözlem uydumuz İmece sayesinde uzay alanında teknoloji üreten ülkeler arasında yerini alıyor olacak.


İMECE, milli olarak geliştirilen uydu alt sistemlerine uzay tarihçesi kazandırması, gelecek nesil

uydularda millîlik oranının artırması ve metre altı çözünürlüklü (0.99m) elektro-optik bir

uydu sistemine sahip olması maksadıyla başlatılan bir ARGE projesidir.


TÜBİTAK Uzay Araştırmaları Enstitüsü ana yükleniciliğinde 21 Aralık 2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile proje faaliyetlerine başlanmıştı.


Söz konusu projede, Ön Tasarım Gözden Geçirme (ÖTGG) safhası 25 Temmuz 2018 tarihinde tamamlanmıştı. İmece uydumuzu özel kılan metre altı çözünürlüklü yani hassas gözlem teknolojisine sahip bir uydu olmasıdır. İmece uydumuzun ana kamerası aslen bir teleskop yapısındadır ve ayna çapı 500 mm’dir. Fakat daha geniş bir alanı gözlemleme amacıyla yörünge yüksekliği artırıldığı için çözünürlüğü 0,7 metreden 1 metreye düşmüştür. Yani çekilen fotoğraftaki her bir piksel 0,7 metre (70 cm) kenar uzunluğunda bir kareyi temsil etmektedir.700 km irtifadan 90 cm çözünürlükte siyah beyaz, 3,6 m çözünürlüklü renkli görüntü alma ve en az 1000 km uzunluğunda şerit görüntü depolayabilme özellikleri olacaktır.


İmece, alt sistem projeleri kapsamında geliştirilmekte olan alt sistemler ile farklı alanlarda veriler elde edilebilecektir.


• Ülke güvenliğinde net istihbarat

• Doğal afet sonrası hızlı müdahale ve hasar tespiti için doğru veri

• Düzenli şehirler için doğru coğrafi veri

• Tarım alanları için doğru ürün tahmini


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 4 Haziran 2020 tarihinde yapılana açıklamada sona yaklaşıldığı ve uydunun son parçalarının monte edildiği bilgisi yer aldı. Isıl Yapısal Yeterlilik ve Elektriksel Modellere ilişkin test ve tasarım dondurma faaliyetlerin yapılacağı Kritik Tasarım Gözden Geçirme (KTGG) aşamasının tamamlandığı ve yer testlerine

başlandığı duyuruldu. Eylül ayına kadar testlerin tamamlanması halindeson üretim aşamasına geçilmesi ve 2021yılı sonlarında fırlatılmaya hazır hale gelmesi bekleniyor.

Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI
12.jpg
12.SAYI
11.jpg
11.SAYI
10.jpg
10.SAYI
9.jpg
9.SAYI
08.jpg
8.SAYI
kapak07.jpg
7.SAYI
kapak06.jpg
6.SAYI
kapak05.jpg
5.SAYI
kapak04.jpg
4.SAYI
kapak03.jpg
3.SAYI
kapak02.jpg
2.SAYI
01kapak.jpg
1.SAYI
İnovasyon Kültürü Takip Et!

Abone listemize katılın

İnovasyon Kültüründen haberdar olun

E-posta Adresiniz

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon