top of page

GİZEMLİ VİRÜS CORONA’YI NE KADAR TANIYORUZ ?


Virüs nedir? Virüslerin tarihçesini biliyor muyuz? Virüsler çok küçüktür, bir toplu iğnenin başına milyonlarcası sığabilir ve hücre değildir. O zaman virüs nedir? Virüs, protein kılıf ve genetik maddeden oluşur.

Ancak canlı bir hücre içinde çoğalabilir, tek başına hiçbir canlılık özelliği göstermez.


Aslında virüsler hastalık yapıcı partiküllerdir.

Latincede zehir anlamına gelir.


■ Mikroskopik taneciklerdir.

■ Çoğalmak için bir konak hücreye ihtiyaçları vardır.

■ Antibiyotikler virüslere etki etmezler.

■ En iyi tedavi bağışıklığı yükseltmek için aşı olmaktır.


Virüsler, mikrobiyologlar tarafından 1883’te bir bitkisel hastalık olan tütün mozaik hastalığının etkeni araştırılırken Adolf Mayer tarafından keşfedilmiştir. 20. yüzyılın başlarında, İngiliz Bakteriyolog Frederick Twort, şimdilerde bakteriyofaj

(ya da sadece faj) denilen ve bakterileri enfekte eden virüs gruplarını keşfetti. Virüslerin ilk görüntüleri, Alman Mühendisler Ernst Ruska ve Max Knoll tarafından 1931'de elektron mikroskobunun icadı üzerine elde edildi. 20. yüzyılın ikinci yarsında virüs keşfi altın çağını yaşadı ve bu yıllarda 2000'den fazla hayvan, bitki ve bakteri virüsu türü keşfedildi.


Virüslerin neden olduğu yaygın insan hastalıklarının örnekleri arasında, soğuk algınlığı, grip, suçiçeği ve uçuk yaraları gibi hastalıkların yanı sıra ebola virüs hastalığı, AIDS, tavuk vebası (kuş gribi) ve SARS gibi pek çok ciddi hastalıklar da

bulunmaktadır.


Virüsler, virüsün türüne göre değişebilen farklı mekanizmalar ile hastalığa neden olur. Hücresel düzeyde etkileri ise hücreler parçalanarak ölebilir. Çok hücreli organizmalarda, yeterli sayıda hücre ölürse, etkiler bütün organizmaya yayılmaya başlar. Bazı virüsler organizmada nispeten zararsız gibi bulunmalarına rağmen hastalık yaparak sağlığın ve iç dengenin bozulmasına neden olabilir. Bazı virüsler hayat boyu kronik enfeksiyonlara neden olur, bu virüsler konağın savunma mekanizmalarına rağmen vücutta çoğalmaya devam eder. (Buna en iyi örnek hepatit B ve hepatit C

virüsleridir. Kronik olarak hasta insanlar taşıyıcı olarak adlandırılır.)


Peki aylardır dünya gündemini yakından ilgilendiren bu virüs nasıl ortaya çıktı?

CORONA(COVID-19) ilk olarak Aralık 2019’da Çin’de Vuhan kentinde ortaya çıktı. Önce “Gizemli Virüs “ olarak isimlendirilen bu virüsün güncel adı COVİD-19’dur. Yeni tip Coronavirüs’ün ortaya çıktığı ülkenin Çin olması bu ülkede yaşayan insanların beslenme alışkanlıkları doğrultusunda yarasa veya pangolinden bulaşmış olabileceği düşüncesini güçlendirmiştir.


O zaman bu virüsü biraz tanıyalım:

YENİ CORONAVİRÜS NEDİR?

Yeni Coronavirüs, solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür. Taç şeklinde bir virüs olduğu için bu ismi alır. (Taç=Corona) Daha önce de Sars ve Mers gibi hastalık yapan türleri de salgınlara neden olmuştur. Bu virüsün bu kadar endişe yaratmasının nedeni yeni bir virüs olmasıdır.


CORONAVİRÜS NASIL BULAŞIR?


Bu virüsün, şu ana kadar yapılan bilimsel çalışma ve testler sonucunda insandan insana damlacık enfeksiyonu ile bulaştığı kanıtlanmıştır. Hasta kişilerin öksürme veya hapşırma yoluyla ortaya saçtığı damlacıkların ağız, burun veya göze temasıyla ve damlacıkların bulaştığı yüzeyler dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşmaktadır.


Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için 1 metreden daha yakın bir temasın gerçekleşmesi gerekir.


YENİ CORONA (COVID-19) BELİRTİLERİ NELERDİR?

En bilinen belirtileri ateş, kuru öksürük, nefes darlığı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı olarak tanımlanmıştır. Şiddetli seyreden vakalarda böbrek yetmezliği, ağır solunum yetmezliği, zatürre ve organ yetmezlikleri gibi çok ciddi sonuçlar oluşturabilir. Risk faktörü yüksek olan kişiler, 60 yaş üstü kronik hastalığı olan (akciğer hastalıkları, şeker hastalığı…) ve

bağışıklık sistemi sıkıntısı olan kişilerdir.


YENİ CORONA (COVID-19) KULUÇKA SÜRESİ NEDİR?

Kuluçka süresi virüsün vücuda girmesiyle hastalık belirtilerinin ortaya çıkması arasındaki süredir. Yeni corona virüsün kuluçka süresi 4 ile 14 gün arasındadır.


CORONAVİRÜSTEN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Tüm dünyanın mücadele verdiği Covid-19 salgınından korunmada en etkili tedaviler aşı-ilaç ve de virüs bulaşan kişiler ile temasta bulunmamaktadır. O zaman, özellikle Covid-19 virüsten korunmada en etkili yöntem olarak bilinen aşı kavramını tanımlayalım: