top of page

2023'ÜN EN İYİ BULUŞLARI


Her yıl, TIME dergisi o yılın en iyi buluşlarını listeler. Bunlardan bazıları bize sorunları çözmede yardımcı olurken, diğerleri hayatı daha kolay veya daha eğlenceli hale getirir. TIME for Kids ise işte bu buluşlardan 10 tanesini öne çıkarıyor. Sizce hangisi en iyisi?

 


Daha Beyaz Boya


Çoğu beyaz boya, üzerine çarpan güneş ışığının %80 ila %90'ını yansıtır. Geri kalan ışık ise etrafındaki alanı ısıtır. Bu durum klima faturalarını artırır. Ancak yeni bir Daha Beyaz Boya, güneş ışığının %98'ini yansıtabiliyor. Bu, klima kullanımını %40 azaltabilir. "Isı derin uzaya yansıtılıyor," diyor Xiulin Ruan. O, bu boyayı yaratan Purdue Üniversitesi ekibini yönetiyor. "Şehirlerimizi daha serin tutabilirsiniz." Ekip ayrıca uçaklar, arabalar ve hatta uzay gemileri için hafif bir boya da geliştirdiğini söylüyor.

 

Sanal Hayvanlar


Hologram Hayvanat Bahçesi'nde sadece bir fili görmüyorsunuz. Size doğru koşan bir sürüyü görüyorsunuz. Hayvanat bahçesinin CEO'su Bruce Dell, "Gerçekten de insanlara daha önce hiç görmedikleri şeyleri göstermekle ilgili," diyor. Hayvanat bahçesi Brisbane, Avustralya'da bulunuyor. Ziyaretçiler, hareket halindeki kutup ayıları ve balinalar gibi gerçeğe yakın harikalara rastlıyorlar. Bu, hayvanları tutsak tutmadan halkın vahşi yaşamı görmesinin bir yolu.

 

Uçalım mı?


Birçok uçan araba geliştiriliyor ancak pek çoğu bir araba gibi görünmüyor. "Her şeye uçan araba demeye başladık," diyor Jim Dukhovny. O, Alef Aeronautics'in CEO'su. Şirketin Model A'sı, iki kişilik tamamen elektrikli bir araç. 110 millik bir uçuş menziline sahip. Ve garajda park edilmiş gibi görünüyor. Temmuz ayında Federal Havacılık İdaresi, Alef'e aracı test uçuşlarına çıkarma izni verdi. Şirket, ilk Model A'yı 2026 yılına kadar teslim etmeyi umuyor.

 

Şarkının Dili


Artık bir akıllı telefon üzerinden müzik dersleri alabilirsiniz. Duolingo uygulamasının müzik özelliğini tanıtalım. Temelleri öğretmek için ekrandaki bir piyano kullanır. 200'den fazla müzik parçasıyla etkileşime geçerek öğrenirsiniz. Bunlar, ninnilerden senfonilere kadar her şeyi içerir. Sesleri notalara eşleştirin ve çalmaya başlayın. Müzik öğrenmek için doğal yeteneğe ihtiyacınız yoktur, diyor Karen Chow. O, Duolingo'da öğrenme bilimci olarak görev yapıyor.


Braille ile Oynamak


Lego Braille Bricks, görme engelli çocuklara dokunsal beceriler öğretiyor. Bu tuğlalar okullarda kullanıldı. Yakında tüketicilerin de erişebileceği şekilde piyasaya sürülecekler. Set, klasik boyutlu Lego tuğlalarını kullanıyor. Ancak çıkıntılar Braille harfleri, rakamları ve sembolleri oluşturacak şekilde düzenlenmiş. Parçalar, tüm Lego ürünleriyle kullanılabilir. Lego tasarımcısı Rasmus Logstrup Jensen, "Bu ürünleri herkes için geliştirdik," diyor. "Görme engelli olmayan çocuklar ve aile üyeleri bile Braille öğrenmeye olan ilgilerini gösterebilirler.

 

Kolay Yürüme


Bunlar patenlere benzeyebilir ama aslında tekerlekli bataryalı ayakkabılardır. Normal yürümenizi sağlarlar, sadece daha hızlı ve daha kolay. Moonwalkers, Shift Robotics tarafından üretiliyor. Yürüme hızınızı algılamak için yapay zeka kullanıyor ve kendilerini buna göre ayarlıyor. Merdiven çıkarken tekerlekler kilitleyor. Moonwalkers ile saatte yedi mil hıza kadar yürüyebilirsiniz. Bu, ortalama adımdan daha iki kat daha hızlı demektir. Yorulmadan daha uzun mesafelere gidebilirsiniz.

 

Yıldızlı Geceler


Bu LeapFrog'un Magic Adventures Teleskobu. Geleceğin astronomlarının gece gökyüzünün harikalarını keşfetmelerine olanak tanır. Bağlı bir yakınlaştırma kamerası, arkadaşlarınıza ve ailenize göstermek için resim çekmenizi sağlar. Dürbünle, aynı zamanda NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından çekilen görüntüleri ve videoları da görebilirsiniz. Set ayrıca eğitici oyunlar içerir. Bunlar, uzay hakkında bilgi edinirken güneş sistemi etrafında sizi gezdirir.

 

Mars'ta HavaEğer astronotlar bir gün Mars'a iniş yaparlarsa, nefes almaları için hava ve eve dönmeleri için bir yol gerekecek. Şimdi her iki olasılığa da daha yakınız. Bunun nedeni NASA'nın Moxie adlı cihazı. Bu cihaz, Mars Perseverance gezgini üzerine monte edilmiş küçük bir cihaz. Mars atmosferindeki karbondioksitten oksijen ayırabilir. Bu, astronotların nefes almasına yardımcı olacak. Ayrıca oksijen, hidrojenle birleşerek motorları çalıştırabilir. NASA başkan yardımcısı Pam Melroy, "Bu gelecekteki astronotlara roket yakıtı sağlayabilir" diyor.

 

Yangınların Önlenmesi


AlertCalifornia, California Üniversitesi San Diego'da bulunan bir kamu güvenliği programıdır. California Ormancılık ve Yangın Koruma Departmanı ile işbirliği yaparak, yapay zeka kullanarak orman yangınlarını tahmin etmektedir. Yapay Zeka Orman Yangını Tespitçisi, dumanı ve yangının diğer erken belirtilerini tespit eder. Eyalet genelindeki ormanlarda binlerce kamera kullanır. Yerel itfaiye departmanlarını metin mesajı aracılığıyla uyarır. İki ay içinde, sistem 911 aramalarından önce 77 yangını doğru bir şekilde tespit etti.

コメント


Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI
12.jpg
12.SAYI
11.jpg
11.SAYI
10.jpg
10.SAYI
9.jpg
9.SAYI
08.jpg
8.SAYI
kapak07.jpg
7.SAYI
kapak06.jpg
6.SAYI
kapak05.jpg
5.SAYI
kapak04.jpg
4.SAYI
kapak03.jpg
3.SAYI
kapak02.jpg
2.SAYI
01kapak.jpg
1.SAYI
İnovasyon Kültürü Takip Et!

Abone listemize katılın

İnovasyon Kültüründen haberdar olun

E-posta Adresiniz

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon
bottom of page