top of page

2020’ye Damga Vuran İnovatif Çalışmalar

Değerli İnovasyon Kültür’ü Okuyucuları, 2020 yılında çıkan yeni teknolojiler, keşifler ve hayatımıza giren bazı yenilikleri sizler için listeledik.

OCAK

Biyokömür


Fosil yakıtları dünyaya zarar verir, sadece iklim değişikliğine yol açmayıp devamlı olarak çevre kirliliğini de arttırır. Birkaç

bilim insanı, dünyadaki devamlı karbondioksit emilimini biyokömür ile azaltılabileceğini onayladı. Biyokütle atıklarının hammadde olarak kullanılmasıyla, Çin’in 402 milyon ton standart kömüre eşit değerde biyokömür üretmesi bekleniyor. Beklendiği gibi olursa Çin’in karbondioksit emisyonları “2030’da eşit miktarda kömürü biyokömürle ikame ederek” 730 milyon tondan fazla karbondioksit emisyonunu azaltacak. Kısıtlı kaynak olan kömürün, yenilenebilir biyokömürle yer değiştirmesi uzun dönemde yararlı olacaktır. Biyokömürün uzun dönemde kullanılabilmesinin yanı sıra biyokömür yenilenebilir enerjisiyle doğaya neredeyse hiçbir zarar verilmemiş olunacaktır.


ŞUBAT

Bir Milyar Yaşında “Kritik Element”


Bir grup taşıl bilimci (paleontolog), Çin’de fosilleşmiş olan en eski yeşil alg’i, bir taş üzerinde buldu. Yakın zamanda, bir milyar yaşında olan deniz yosununun bulunmasından önce keşfedilen en eski fosilleşmiş yeşil alg 800 milyon yaşındaydı. Yeni bulunan keşif yaklaşık olarak 2 milimetre boyutunda. Bu bir milyar yıllık yosun fosili, tüm kara bitkilerinin atası olabilir.


MART

Video Oyunu Temalı Otel


Atari, geçtiğimiz günlerde ABD’de video oyunu temalı oteller kuracağını duyurdu. İlk lokasyon Phoenix’te olacak ve 2020’de daha sonra açılacak. Atari ayrıca diğer otellerin Las Vegas, Denver, Chicago Austin, Seattle, San Francisco

ve San Jose’de yer alacağını belirtti. Phoenix konumu, GSD Group’tan Shelly Murphy ve Napoleon Smith III tarafından tasarlandı. Video oyunu temalı oteller, çeşitli VR ve AR deneyimlerine sahip olacak ve aynı zamanda bir espor mekanı olarak hareket edebilecek. Napoleon Smith III, otelin tasarımından söz etti: “Bu yepyeni otel konseptini oluştururken, Atari’nin konuklarımıza istediğimiz ‘nostaljik ve retro modern ile buluştuğu’ görünümü ve hissi vermenin mükemmel bir yolu olacağını biliyorduk.”


NİSAN

Sıcaklık Değişimini İzleyen Ambalaj Etiketi


Dondurulmuş veya soğutulmuş olarak saklanması amaçlanan ürünler bazen tedarik zincirinde sıcaklık dalgalanmaları yaşayabilir. Bu nedenle bu ambalaj etiketi sıcaklık dalgalanmaları meydana gelip gelmediğini takip etmeye yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Çıkartma, Kore Kimya Teknolojisi Araştırma Enstitüsü bilim insanları tarafından geliştirildi.

Isınma veya sıcaklık farklılığı yaşanırsa etiket üzerindeki film mat hale gelecek ve alttaki görüntünün görülmesine izin verecek ve perakendeci veya tüketiciye ürünün kullanıma uygun olmayabileceğini bildirecektir.


MAYIS

Kan Damarlarındaki Mikro Robotlar


Almanya, Stuttgart’taki Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsünden Prof. Dr. Metin Sitti ve meslektaşları kanser ilaçları taşıyabilen ve seçici olarak insan meme kanseri hücrelerini hedefleyebilen “microrollers” (mikro silindirler) ismini verdikleri hareketli mikro robotlar geliştirdiler. Hareketli mikro robotlar, insan vücudundaki erişilmesi zor bölgelerdeki sağlık sorunlarının hem teşhisi hem de tedavisi için kullanılabilecek. Araştırma ekibinin tasarımını yaptığı küresel ve cam mikro parçacıklardan oluşan mikro silindirin bir yarısı nikel ve altından yapılmış ince bir manyetik nanofilm ile, diğer yarısı ise bir kanser ilacı ve kanser hücrelerini tanıyan moleküller ile kaplandı. Araştırmanın bir sonraki adımı ise kısa bir süre içinde mikro silindirlerin hayvanlarda test edilmesi.


HAZİRAN

Yeni Normal: Şeffaf Yüz Maskeleri, Sekiz Dile Çevirin ve Covid-19’u Devre Dışı Bırakın


Bir İtalyan markası Cliu, virüslere karşı koruma sağlayan nefes alma kalitesi ve yakındaki salgınlar hakkında maske kullanıcısını bilgilendiren şeffaf yüz maskeleri üretti. Maske, geçtiğimiz temmuz ayında dünyaya tanıtıldı. Cliu maskesi, işitme güçlüğü veya sağırlık gibi engeli olan bireylerin herhangi bir tehlikeli bilgiyi daha iyi anlamasını ve hemen kavramasını sağlıyor. Maske nefes alıp verildiğinde buğulanmıyor. Clio, kullanıcılarına sunduğu UV bazlı yeni bir dezenfektan sistemi ile onları hasta edebilecek zararlı bakteri ve mikroplardan koruyabiliyor. Bu cihazın amacı, kendisini elektronik olarak dezenfekte edebilen ve kullanıcıyı güvende tutan bir maske yaparak tek kullanımlık maske sorununu çözmektir.


TEMMUZ

Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3


Mayıs 2020’de OpenAI, Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3’ü (Generative Pre-trained Transformer 3 - GPT-3) tanıttı ve Temmuz 2020’de ise beta sürümünün testlerine başladı. GPT-3, insan benzeri yazılar yazmak için derin öğrenme

metodunu kullanan otoregresif doğal bir dil işleme sistemidir. GPT-3, 175 milyar parametre kapasiteye sahiptir. GPT-3 birçok yaratıcı şey yapma yeteneğine sahiptir. Örneğin aforizma yazmak. Eğer sosyal medyada zaman geçiriyorsanız, altında her zaman bir anlam yatan sözleri görmüşsünüzdür. GPT-3 daha önce kimse tarafından yazılmamış bu tür sözler yazabilir veya yarınki sınava çalışması gereken bir öğrenciyseniz GPT-3 sizin için istediğiniz bir konuda bir sınav hazırlama ve sonrasında da sonuçları size verme kabiliyetine sahiptir. Daha ilginci ise, gece gündüz kod

yazıyorsanız GPT-3 bu işlemi saniyeler içinde sizin için yapabilir. Fikrinizi açıklamanız yeterli olacaktır, birkaç saniye sonra da ihtiyacınız olan kodlar hemen karşınıza gelecek. Direkt sonuca ulaşmak istiyorsanız GPT-3, ona tarif ettiğiniz şekildeki bir web sitesini yine çok kısa bir süre içerisinde tasarlayabilir. Aynı zamanda GPT-3, sizi artık hayatta olmayan bilim adamlarıyla buluşturabilir; GPT-3, sizin sorduğunuz sorulara göre, röportaj yapılan kişiyi taklit ederek