Çevre Dostu Otomobil Devrimi

19.10.2018

İstanbul gibi doğal kaynakları azalan, nüfusu hızla artan büyük şehirlerde sınırlı doğal kaynakları en çok tüketen ve çevreyi en çok kirleten unsurların başında otomobiller geliyor. İstanbul’ da her geçen gün binlerce yeni araç trafiğe katılıyor. Bu araçların çoğunda bulunan içten yanmalı motorlar, ham petrolü dizel veya benzin olarak tüketiyor. Bu yakıtların tüketilmesi çevre kirliliği, gürültü ve maliyet açısından hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. 
 

Kısıtlı petrol rezervleri ve çevreye olumsuz etkilerinden bağımsız petrol tüketen araçlara alternatif elektrikli araç üretimi 1835 yılına kadar dayanmaktadır. İlk elektrikli araç Prof. Stratingh tarafından 1835 yılında Hollanda’ da üretilmiştir. 1838’de Robert Davinson elektrikli lokomotifi üretmiştir. 1882’ de Siemens elektrikli troleybüsü Berlin’ de üretmiştir. İlk hibrit motor Mixt Wagen, 1903 yılında Ferninand Porche tarafından yapılmıştır.
 

 

Henry Ford 1912 yılında petrol tüketen içten yanmalı motoru icat edip, ilk seri otomobil üretimine başladığından beri, yüksek maliyeti ve düşük hızı yüzünden elektrikli araçların seri üretimi maalesef günümüze kadar yapılamadı.
 

Artık günümüz teknolojisi sayesinde petrol tüketen araçlarla rekabet edebilen hatta daha üstün elektrikli araçlar üretilebiliyor. Çoğu devlet, elektrikli otomobil kullanımının artması için üreticilere vergi indirimi gibi destekler vermektedir. Gelecekte petrol tüketen araçların yerini tümü elektrikli araçlar, hibrit elektrikli araçlar ve ya yakıt pilli araçlar alacaktır. Çünkü elektrikli araçlar petrol tüketen araçlara göre daha çevreci, daha sessiz ve daha düşük maliyetli.

Facebook' ta paylaş
Twitter' da paylaş
Please reload

Genel Yayın Yönetmeni
Okuma Listesi
Please reload

Etiketleri Ara
İnovasyon Kültürü Takip Et!
  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon

© 2017 İnovasyon Kültürü

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon