top of page

Cubetto ile Bilgisayarsız Kodlama

Bilgisayar kullanmadan yapılan kodlamalara çok sayıda örnek verilebilir. Kâğıt üzerinden yapılanlar, robotlar vs. Bu sayımızda bilgisayarsız kodlama için kullanılacak en kolay ve en zevkli çalışma olan Cubetto’yu tanıyacağız.

Cubetto, panelinin üzerine sıra ile dizilen taşlar ile kodlama yapabileceğiniz bir araçtır. Bu kodlama aracını kullanmak için okuma yazma bilmeye gerek yoktur. Renkleri ve yönleri bilmek kodlama yapabilmeniz için yeterlidir.

Cubetto’nun en güzel özelliklerinden biri algoritma mantığının kolaylıkla öğrenilmesini sağlıyor olmasıdır. Kendine ait birden fazla örtüsü sayesinde Cubetto’nun ulaşacağı hedefi belirledikten sonra sıra bu hedefe ulaşmak için hangi adımları izlemeniz gerektiğine karar vermeye geliyor. Hangi adımları izleyeceğinize karar verdikten sonra ise sıra ile tuşları yerleştirmeye başlamalısınız.

Tuşlar:

Kırmızı: Sağa dönüş

Sarı: Sola dönüş

Yeşil: İleri

Mavi: Fonksiyon

Resim1 de görüldüğü gibi platform üzerinde renkli tuşları yerleştirmeniz için 12 tane boşluk ve ayrıca fonksiyon için kullanmanıza yarayacak altta dikdörtgen içine alınmış 4 boşluk bulunmaktadır.

Cubetto içerisinde 4 yeşil, 4 kırmızı, 4 sarı, 4 tane de mavi tuş bulunuyor. Fonksiyon kullanmanız için fazlaca tuş koyulmamış. Örneğin 5 kere ileri gitmek zorundasınız ve elinizde sadece 4 tuşunuz var. Bunun için 2 yeşil tuşu fonksiyon için ayrılmış bölmeye takmalı, 2 mavi tuşu ise sıra ile baştan başlayarak yan yana yerleştirmeli ve bir yeşil tuşu da mavi tuşların yanına yerleştirip başlama butonuna basmalısınız böylece

Cubetto 5 adım ileri gitmiş olacaktır.

Genel Yayın Yönetmeni
biriz_kutoglu_kultur (1).jpg
Biriz KUTOĞLU
13.SAYI